Rodzaje opon

Opony letnie

Okresem ich najczęstszej sprzedaży jest pora wiosenno-letnia. Opony przeznaczone do jazdy głównie na suchej powierzchni, na której osiągają maksymalną przyczepność .Zbyt duże zużycie bieżnika, w sytuacji opadów deszczu lub śniegu znacznie zmniejszy ich skuteczność. Na ulepszonych nawierzchniach polecane są opony o rzeźbie drobnej i płaskiej. W różnych warunkach, czyli takich z jakimi mamy zwykle do czynienia, najlepsza będzie rzeźba pośrednia. Opony letnie posiadają znacznie mniejszą ilość lamelek niż opony zimowe, dzięki czemu mają mniejsze opory toczenia. Są także znacznie twardsze.

Opony zimowe

Okresem ich najczęstszej sprzedaży jest pora jesienno-zimowa czyli od listopada od marca. Przeznaczone są do jeżdżenia po mokrych, zaśnieżonych i śliskich powierzchniach. Także w wypadku tych opon ważne jest, aby były one utrzymywane w jak najlepszej kondycji. Dzięki większej ilości lamelek a także ich miękkiej budowie ich skuteczność w trudnych warunkach jest bardzo wysoka. Zaleca się montowanie 4 opon o minimalnej 4 mm głębokości bieżnika w celu zwiększenia przyczepności.

Opony całoroczne

Opony które pasują do wszystkich rodzajów nawierzchni . Pośrednia rzeźba bieżnika pozwala na używanie ich zarówno latem jak i zimą. Jednak należy pamiętać, że są to opony uniwersale. Z tego powodu nigdy nie osiągną one takiej skuteczności na nawierzchni suchej jak opony letnie, ani na drogach pokrytej śniegiem jak opony zimowe.